Přihláška na akci

Datum: 28.3.2018
Místo: Městské divadlo Brno

LAKOMEC
CENA: dospělí 720,-Kč, děti, studenti a senioři 550,-Kč
Cena zahrnuje dopravu a vstupenku
Pořádá: www.cablaho.cz

Popis akce:
LAKOMEC
komedie, v níž o peníze jde až v první řadě
Jedno z nejslavnějších děl předního dramatika francouzského klasicismu baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem.
Ovdovělý lichvář Harpagon zasvětil život hamižnosti. Lakota je u něho vášeň, kterou omezuje své děti – syna Kleanta a dceru Elišku, o služebnictvu ani nemluvě. Umí peníze hromadit tvrdou lichvou i sebeodříkáním. Jeho děti sice nic neumějí, ale chtějí život žít a užívat, pokud možno s nataženou dlaní. Harpagonova posedlost zlatem v nich vzbuzuje nenávist a posměch – emoce o to silnější, o co více ve jménu chamtivosti otec manipuluje s jejich osudy: Elišku míní provdat za stárnoucího boháče, třebaže dcera miluje mladého Valéra, a Kleanta oženit s bohatou vdovou, bez ohledu na to, že syn je zamilován do mladičké Mariany ze sousedství. Na sňatek s Marianou totiž pomýšlí on sám. V tomto rodinném propletenci odhaluje Molière důsledky Harpagonovy vášně po zlatu. Děti jsou se svými spojenci nuceny vzít věci do vlastních rukou, doběhnout lakomého otce a uštědřit mu ráznou lekci. Jejich prostředky (pokrytectví, pochlebnictví, neupřímnost, lstivost, bezohlednost a vposled i krádež) si však v obludnosti nic nezadají s obludností Harpagonova egocentrismu.
Harpagon je zajisté kvintesence hamouna: lichvaří, šmelí, vyhrožuje, kalkuluje, ale nekrade a najmě hraje
s otevřenými kartami. A to se o jeho protivnících říct nedá. V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ale jako moralista, který nemoralizuje; zůstává komediografem poučeným komedií dell
ʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně nabízí skvělou zábavu. Inscenace Lakomce s Boleslavem Polívkou v roli Harpagona a v režii Stanislava Moši je pak více než příslibem mimořádné divadelní události.

Autor: Moliére. Režie: Stanislav Moša.


Osoby a obsazení
Harpagon: Bolek Polívka
a další


Městské divadlo Brno
Představení se koná 28. března 2018 (středa)
Cena 720,- Kč (penzisté, děti a studenti 550,-Kč)
zahrnuje dopravu + vstupenku

Odjezd autobusu: Tovačov – 1630 od sportovní haly
Kroměříž - 1700 Hanácké náměstí
Zahájení představení v 1900
Podrobnější informace a přihlášky:

Blaho Milan, Prostějovská 470, Tovačov 751 01, tel: 774887944


Jméno:*
Příjmení:*
Telefon:*
Adresa:*
E-mail:*
Poznámka:
 
*) povinná položka